Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

30 czerwca 2024 r.
14:11

Jak wakacje to tylko we Włodawie. Wczoraj Czerwone Gitary, dziś późnym wieczorem w Rynku zagra Budka Suflera

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 0 A A

Trwają Dni Włodawy 2024, które inaugurują tegoroczny sezon letni w Mieście Trzech Kultur. Wczoraj na scenie w zrewitalizowanym rynku, tuż przy Czworoboku wystąpiły m.in. Czerwone Gitary. Dzisiaj wieczorem, gwiazdą będzie Budka Suflera, która zaprezentuje repertuar z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Początek koncertu o godzinie 21. Dlaczego warto odwiedzić Włodawę nie tylko z okazji dni tego miasta? Jakie atrakcje na turystów i mieszkańców czekać będą przez najbliższe wakacyjne tygodnie? O tym w rozmowie z Wiesławem Muszyńskim, burmistrzem Włodawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Dlaczego warto odwiedzić Włodawę?

– Bo to urokliwe nadbużańskie miasteczko, położone pośród lasów i jezior. Jego wielokulturowy charakter co roku przyciąga rzeszę turystów spragnionych wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Oprócz licznych zabytków Włodawa kusi również wieloma wydarzeniami, których w sezonie turystycznym nie brakuje.

 

Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy dziękuje Czerwonym Gitarom za wczorajszy, niezwykły koncert (fot. UM )

Wizytę we Włodawie najlepiej rozpocząć od...

– Spaceru szlakiem trzech kultur, upamiętniającym wielokulturowy charakter naszego miasta. Bowiem to tu przez wieki współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy od zespołu paulińskiego, w którego skład wchodzi klasztor oo. paulinów oraz kościół parafialny pw. św. Ludwika. Późnobarokowy kościół posiada bogaty wystrój utrzymany w stylu rokoko. Według miejscowej legendy kościół posiadał podziemne połączenia z pałacem Pociejów w pobliskiej miejscowości Różance.

Wychodząc poza mury kościoła na końcu ulicy Kościelnej dostrzeżemy kolejne ważne miejsce na „Szlaku Trzech Kultur” - cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowy ikonostas z cyklem klasycystycznych obrazów z życia Marii i Chrystusa, malowanych na deskach oraz carskie wrota snycerskiej roboty, ażurowe.

 

Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (fot. Krzysztof Basiński)

 Kierując się na zachód od cerkwi dotrzemy do unikalnego w Polsce zespołu zabytków żydowskich. Obecnie znajduje się tam Muzeum – Zespół Synagogalny, w którego skład wchodzą – Wielka Synagoga z II połowy XVIII w., Mała Synagoga z końca XVIII w. oraz Dom Pokahalny z 1928 r. Włodawska Wielka Synagoga zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog z okresu baroku, które zachowały się w Polsce. Z wyposażenia sali modlitw zachował się jedynie neobarokowy aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa, gdzie przechowywane są zwoje Tory) z 1936 r., który zastąpił wcześniejsze drewniane wyposażenie, zniszczone w pożarze w 1934 r. Dzięki malowanej żywymi kolorami polichromii nawiązującej do tradycyjnych motywów żydowskich, stiukowym płaskorzeźbom oraz bogatej ornamentyce, szafa na Torę należy do najpiękniejszych w Polsce.

Włodawska Wielka Synagoga (fot. Krzysztof Basiński)

Kolejne punkty, których nie może zabraknąć na trasie spaceru po Włodawie?

– Czworobok, czyli unikatowy zespół dawnych kramów i jatek miejskich z połowy XVIII wieku , znajdujący się nieopodal monumentalny zegar słoneczny, wodowskaz na rzece Bug oraz promenada nadbużańska.

Od niedawna w mieście spotkać można również budki nietelefoniczne?!

– To interdyscyplinarne i interaktywne, audiowizualne instalacje artystyczne. Dzięki nim dowiemy się między innymi co łączy warszawską syrenkę z Włodawą? K to leczył rany we włodawskim czworoboku? Skąd wzięła się nazwa Włodawa ? Jakie konkretnie ciekawostki można usłyszeć w tych wyjątkowych budkach? Tego nie będziemy zdradzać, by nie zepsuć Państwu niespodzianki. Zdradzić możemy jedynie, że jedna z nich, poświęcona jest mieszkającej kiedyś we Włodawie Krystynie Krahelskiej. Stanęła ona tuż obok odsłoniętego w 2022 roku pomnika w formie ławeczki, upamiętniającego tę postać . Krahalska była poetką , harcerką , uczestniczką Powstania Warszawskiego. W jej budce posłuchać można opowieści o jej pobycie w Mieście Trzech Kultur. Druga budka nietelefoniczna stanęła w zrewitalizowanym zabytkowym sercu miasta . Oferuje słuchaczom opowieści o dawnej, przedwojennej Włodawie. Odtwarzane są w niej również inne historie, m.in. ta dotycząca sienkiewiczowskiego Bohuna, który we Włodawie leczył rany po pojedynku z Panem Wołodyjowskim.

(fot. UM)

O Włodawie zwykło mówić się miasto pełne imprez…

– I rzeczywiście jest ich tu wiele. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych tradycyjnie rozpoczyna święto naszego miasta czyli Dni Włodawy. Niespełna dwa tygodnie później, od 10 do 13 lipca, Włodawa zmieni się w centrum światowego folkloru. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. W jego trakcie do Włodawy zjeżdżają zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku w kulturalną podróż dookoła globu zabiorą nas zespoły reprezentujące Gruzję, Ukrainę, Kenię, Meksyk, Kolumbię, Rumunię i Macedonię Północną. Ostatni weekend lipca to z kolei Festiwal Sztuk Natiralnych Zew Natury. To wyjątkowa oferta dla miłośników wszystkiego co związane z naturą. Muzyka, taniec, zabawa, śpiew, jedzenie, odpoczynek to elementy z którymi mamy do czynienia na co dzień i co sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. Festiwal Zew natury różni się od innych imprez plenerowych. To przede wszystkim koncerty największych gwiazd polskiej estrady, warsztaty, wystawy, programy edukacyjne, świetna kuchnia i co najważniejsze niezapomniane emocje oraz wypoczynek na łonie natury.

 

(fot. UM Włodawa)

Sierpień również będzie tak atrakcyjny?

– Oczywiście. Od 16 do 18 sierpnia zapraszamy na Włodawski Festiwal Sztuki Ulicy. Rapy, koncerty, aftery, graffitony, gramofony, wolne style na majkach, ścianach i przy barze, śmichy-chichy opanują włodawskie ulice. W tym samym czasie będzie można poznać smaki z całego świata. Wszystko za sprawą Festiwalu Food Tracków. Popularne „żarciowozy” po raz kolejny zaparkują na placu w zabytkowym centrum miast by raczyć mieszkańców i turystów wyjątkowymi smakami serwowanego jedzenia. Kolejne wyjątkowe wydarzenie to zaplanowany na 24 i 25 sierpnia Jarmark Pauliński, który odżywa w blasku historycznych tradycji jarmarków włodawskich, niesie ze sobą ducha przeszłości i współczesnej zabawy. Obfituje w kulturalne atrakcje, koncerty, konkursy, oraz gry i zabawy dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jarmark nawiązuje do historycznych przywilejów królewskich i lokalnej tradycji. Wakacyjny maraton wydarzeń kulturalnych we Włodawie zakończą dożynki powiatowe, które odbędą się 1 września. Serdecznie zapraszam do Włodawy!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paweł Zięba ma zamienić Stal Kraśnik na Janowiankę

Janowianka straci bramkarza, ale pozyska czołowego skrzydłowego ligi?

W lecie zanosi się na kilka zmian w drużynie wicemistrza z sezonu 23/24. Janowianka zapowiada ciekawe ruchy transferowe, a jednym z nich ma być Paweł Zięba, najlepszy strzelec Stali Kraśnik i czołowy skrzydłowy ligi w poprzednich rozgrywkach.

Tańce, hulańce i dobra zabawa, czyli kolejna Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Tańce, hulańce i dobra zabawa, czyli kolejna Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej

Zabawa taneczna pod gołym niebem. Drewniany parkiet, a na nim roztańczone pary, wirujące w walczyku, tangu czy fokstrocie. A wszystko to, w rytm dzięków wyjątkowej kapeli. Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej to już tradycja i obowiązkowy punkt wakacji.

Sztuka ziemi w Siennicy Różanej. Trwa Festiwal LandArt
3 lipca 2024, 0:00

Sztuka ziemi w Siennicy Różanej. Trwa Festiwal LandArt

Wykłady, koncerty oraz patrzenie na artystów tworzących sztukę. Podczas jubileuszowej XX edycji festiwalu LandArt, organizatorzy ulokowali się w Siennicy Różanej.

Drużyna Ronalda Koemana w sobotę nie zachwyciła, ale zagra w półfinale Euro 2024

Euro 2024: Gol po dziewięciu latach, Holandia wymęczyła zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Turcją

Po zdecydowanie najlepszym występie na niemieckich boiskach i pewnej wygranej z Rumunią (3:0) wydawało się, że reprezentacja Holandii złapała formę i „przejedzie” się także po Turcji. Nic takiego nie miało jednak miejsca. To rywale długo prowadzili i dopiero w końcówce spotkania wielki faworyt przechylił szalę na swoją stronę. „Pomarańczowi” po raz kolejny jednak nie zachwycili

Bartosz Zmarzlik drugi na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Łodzi

Bartosz Zmarzlik drugi na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Łodzi

Na torze w Łodzi odbyła się pierwsza runda finałowa Indywidualnych Mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, który w finale pokonał Bartłomieja Kowalskiego i Macieja Janowskiego, ale okazał się minimalnie słabszy od Patryka Dudka

Gareth Southgate wprowadził reprezentację Anglii do półfinału Euro 2024

Euro 2024: Kolejny konkurs rzutów karnych wyłonił półfinalistę. Anglia gra dalej

Kolejny mecz ćwierćfinałowy Euro 2024 musiał rozstrzygnąć konkurs jedenastek. Po 120 minutach meczu pomiędzy Anglią, a Szwajcarią był remis 1:1. A w rzutach karnych lepsi okazali się piłkarze z Wysp Brytyjskich i zapewnili sobie awans do półfinału

Dawna Bychawa. Spacer po miejscach, których już nie ma.
foto
galeria

Dawna Bychawa. Spacer po miejscach, których już nie ma.

W ramach naszego cyklu wspomnieniowego zapraszamy na spacer po zaułkach Bychawy.

Radość kobiet
foto
galeria

Radość kobiet

Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z wyjątkowego eventu - Miasto Kobiet w Radości! Dje zagrali najlepsze kobiece hity takich wokalistek jak: Beyonce czy Rihanna. To była noc pełna dobrej muzyki i szalonej zabawy.

Przedszkole "jedynka"
radzyń podlaski

Przedszkole dostaje mandaty od Straży Pożarnej. Miastu brakuje na remont

Miejskie przedszkole wymaga pilnego remontu. Dyrekcja apeluje w tej sprawie do burmistrza Radzynia Podlaskiego. – Nie zastałem szafy pełnej projektów - odpowiada Jakub Jakubowski. A to inwestycja, która może pochłonąć kilka milionów złotych.

Gospodarzem Eurofolku jest Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna działający przy Zamojskim Domu Kultury. Oczywiście jego występów również podczas imprezy nie zabraknie
NASZ PATRONAT
9 lipca 2024, 18:00
galeria

Eurofolk już wkrótce. Będzie parada i wiele koncertów (PROGRAM)

Było sporo nerwów, gdy okazało się, że w festiwalowej kasie brakuje 200 tys. zł. Ale na szczęście budżet udało się ostatecznie dopiąć i Międzynarodowy festiwal Folklorystyczny Eurofolk w tym roku w Zamościu znów się odbędzie. Znamy jego program.

Dyskoteka wciąż gra
foto
galeria

Dyskoteka wciąż gra

Beztroska dyskoteka jak za dawnych czasów, gdy człowiek był młody i z przepisowym dystansem. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Pięknej Pszczoły - bez żadnego dystansu. Tak się bawi Lublin!

Nowe karetki pogotowia mają jeździć do pacjentów w powiatach zamojskim i biłgorajskim
galeria

Cztery nowe karetki w pogotowiu. Będą jeździć przez dwa powiaty

Zakup tych nowoczesnych ambulansów pochłonął prawie 3 mln zł. Cztery nowoczesne karetki kupiła Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zamościu. Jeden z pojazdów, na który była dotacja od rządu, ma trafić do Tarnogrodu.

Konrad Handzlik to jeden z nowych piłkarzy Podlasia

Podlasie wygrało w Stalowej Woli. Na transfery poczekają do samego końca

Udane otwarcie gier kontrolnych w wykonaniu Podlasia. Bialczanie na dzień dobry pokonali w sobotę Stal Stalowa Wola 1:0. Trener Artur Renkowski przyglądał się czterem testowanym piłkarzom. Biało-zieloni w sumie pozyskali już trzech piłkarzy.

Kąpielisko zostało zamknięte po badaniach, jakie przeprowadzono w tym tygodniu
WAKACJE 2024

Sanepid zamknął duże kąpielisko w Lubelskiem. Woda jest zanieczyszczona

Jedno z licznych kąpielisk w Lubelskiem zostało zamknięte. To efekt badań wody przeprowadzonych przez służby sanitarne.

Dave Djalme Assuncao to jeden z nowych zawodników Avii Świdnik

Kiedyś Nottingham Forest, teraz Avia Świdnik. Żółto-niebiescy wygrali pierwszy sparing

Z każdym dniem Avia Świdnik rośnie w siłę. W ostatnich dniach do drużyny Wojciecha Makowskiego dołączyli: Dominik Zawadzki (Hutnik Kraków), Franciszek Wróblewski (Sokół Sieniawa), Mateusz Letkiewicz (Gwarek Tarnowskie Góry) i w sobotę Anglik Dave Djalme Assuncao, który ostatnio grał na Słowacji. Żółto-niebiescy mają też za sobą pierwszy mecz kontrolny, w którym pokonali beniaminka grupy czwartej III ligi Pogoń Sokół Lubaczów 2:1.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium